افرادی که می‌خواهند در یک بستر امن، ارز دیجیتال مورد نظر خود را معامله کنند، نیاز به یک صرافی ارز دیجیتال دارند. کسانی که در این زمینه مشغول به ارائه خدمات هستند، برای این که بتوانند خدمات خود را به شکل ایده‌آل به کاربران ارائه دهند نیاز به سایت صرافی دارند. طراحی سایت صرافی توجه مجموعه‌های مختلف انجام می‌شود. صرافی‌های ارز دیجیتال در انواع مختلفی وجود دارند که هر کدام به شکل‌های متفاوتی باید طراحی شوند.

در این مقاله قصد داریم تا در مورد طراحی سایت صرافی نکات قابل توجهی را با شما در میان بگذاریم. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

آشنایی با انواع صرافی ارز دیجیتال

قبل از این که در مورد طراحی سایت صرافی صحبت کنیم، باید در مورد انواع صرافی ارزهای دیجیتال اطلاعات بیشتری کسب کنید. صرافی‌ ارز های دیجیتال شامل OTC، CEX و P2P هستند که هر کدام نوع معاملات مخصوص به خود را دارند. به‌صورت کلی، می‌توان گفت که صرافی‌ ارزهای دیجیتال به 2 دسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند که در نوع غیرمتمرکز آن کنترل منابع مالی به شکل ساده‌تری امکان‌پذیر است. تطابق‌پذیری در این نوع صرافی‌ها سخت‌تر بوده و به آنلاین بودن همیشگی سرور نیاز است.

در صرافی متمرکز، کنترل منابع مالی به‌صورت مجزا انجام شده و کاربران در این نوع صرافی می‌توانند با سرعت بالا معامله مورد نیاز خود را انجام دهند. در ادامه، به بررسی صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز می‌پردازیم:

صرافی‌های متمرکز

صرافی ارزهای متمرکز، که با نام‌های CEX،OTC و P2P شناخته می‌شوند، کارکرد مشابه صرافی‌های سنتی را دارند. طراحی سایت صرافی با توجه به نوع ارز دیجیتالی که در آن معامله می‌شود متفاوت است. صرافی‌های متمرکز به‌عنوان یک دروازه عمل می‌کنند و بر روی یک مرجع مرکزی برای انجام معاملات متمرکز هستند. تراکنش‌های انجام‌شده در این پلتفرم دارای امنیت بسیار بالایی برای کاربران است؛ اما معامله‌کنندگان نمی‌توانند به‌صورت کامل اجازه کنترل بر روی تراکنش‌های خود را داشته باشند.

صرافی‌های غیرمتمرکز

نوع غیرمتمرکز، که با نام DEX شناخته می‌شود، با صنعت ارز دیجیتال هماهنگ‌تر است. طراحی سایت صرافی برای نوع صرافی غیرمتمرکز شاید دارای پیچیدگی‌های بیشتری باشد که طراحان باید به آن توجه کنند. این صرافی‌ها به‌صورت معمول به شخص واسط اعتقادی ندارند. به عبارت بهتر، در این نوع صرافی خریداران و فروشندگان به‌صورت مستقیم با یکدیگر معامله می‌کنند. صرافی‌های غیرمتمرکز به‌سختی هک می‌شوند و امنیت بسیار بالایی دارند.

روند طراحی سایت صرافی چگونه است؟

حال که با انواع صرافی‌های ارز دیجیتال آشنا شدید، در این بخش قصد داریم تا به بررسی روند طراحی سایت انواع صرافی بپردازیم. کسانی که خدمات ارز دیجیتال ارائه می‌دهند با داشتن یک وب‌سایت جامع می‌توانند خدمات خود را در یک پلتفرم امن به کاربران ارائه دهند. تجربه کاربری و داشتن رابط مناسب برای سایت‌های صرافی به‌مراتب کم‌اهمیت‌تر از امنیت سایت است.

یک وب‌ سایت اگر به شکل ایمن طراحی شود، کاربران می‌توانند در بستر امن معاملات خود را انجام دهند. طراحی سایت انجام شده باید مدرن و به‌روز باشد. طراحی سایت صرافی در کنار داشتن امنیت باید به‌خوبی بتواند نیاز مخاطبان را مرتفع کند. همچنین، ریسپانسیو بودن طراحی دارای اهمیت است؛ چرا که بسیاری از کاربران و معامله‌گران، با استفاده از موبایل و تبلت، معاملات خود را انجام می‌دهند. یکی از مسائل مهم در طراحی سایت‌ صرافی ارز دیجیتال، توجه کردن به زیربنای سایت یا ماژول صرافی است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

طراحی سایت چیست؟ به همراه معرفی مراحل طراحی سایت  

1.موتورهای مچینگ

موتورهای مچینگ به ‌نوان هسته اصلی صرافی‌های ارز دیجیتال به شمار می‌روند. این موتورها یک سیستم الکترونیک هستند که سفارش‌های باز و خروجی‌ها را جمع‌آوری کرده و مورد پردازش قرار می‌دهند. سفارش‌های جمع‌آوری شده در یک کتاب قرار می‌گیرند تا جایی که خرید و فروش با یک قیمت انجام شود. بنابراین، زمانی که درخواست خرید و فروش با یکدیگر برابر باشد، معامله انجام می‌شود.

2.پلتفرم معامله

در طراحی سایت صرافی، توجه کردن به پلتفرم معامله دارای اهمیت است. پلتفرم معامله نرم‌افزاری است که به افراد این اجازه را می‌دهد که بتوانند سفارش‌های خود را انجام داده و بر روی آن مدیریت کنند. پلتفرم معامله شامل بخش‌های مختلف است که هماهنگی آن‌ها دارای ضرورت است. این اجزا شامل سرور، موتور معامله و کلاینت خواهد بود.

پتلفرم معامله به‌عنوان اصلی‌ترین جزء یک صرافی ارز دیجیتال است. این پلتفرم باید دارای سرعت قابل قبولی باشد تا کاربران در هنگام انجام معامله احساس خوبی داشته باشند.

نحوه طراحی سایت صرافی

3.ماژول تجمیع نقدینگی

نقدینگی یک سنجش است که باعث می‌شود تا یک دارایی به دارایی دیگر تبدیل شود. ماژول تجمیع نقدینگی باعث می‌شود تا تبدیل دارایی در کمترین زمان ممکن انجام شود که این امر تاثیر زیادی بر روی ثبات قیمت نخواهد داشت. زمانی که طراحی سایت صرافی انجام می‌شود، نقدینگی باید در یک اکانت جمع‌آوری شود. این ماژول باعث می‌شود تا الگوریتم‌ها به‌خوبی کار خود را انجام دهند تا از انباشت نقدینگی جلوگیری شود.

4.کیف پول

یکی از بخش‌های دیگر طراحی سایت صرافی، در نظر گرفتن بخش کیف پول است. بیشترین سطح امنیت در ارز دیجیتال مرتبط با این بخش است. کیف پول ارز دیجیتال به ذخیره‌ ارز‌های دیجیتال گفته می‌شود که می‌تواند انواع ارزهای دیجیتال را در خود نگهداری کند.

5.اتاق معامله‌گر

این مکان، محل اتصال کاربران با جریان نقدینگی است که می‌تواند شامل مدیریت بخش‌های مالی و گردش‌های مالی باشد. اتاق معامله‌گر یک بار ساخته می‌شود و به دلیل چندگانه بودن عملکرد آن بارها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

6.پنل ادمین

پنل ادمین به‌عنوان بخش دیگر طراحی سایت صرافی است که به مدیران این امکان را می‌دهد که به تمام سیستم‌های پرداختی نظارت داشته باشند. در پنل ادمین از ماژول‌های مختلف نظیر KYC یا AML استفاده می‌شود که به مدیران این امکان را می‌دهد تا بتوانند از ابزارهای آنالیز به‌خوبی استفاده کنند.

مراحل طراحی سایت برای صرافی‌های مختلف

چند قدم برای طراحی سایت‌های صرافی وجود دارد که در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم. سپردن طراحی سایت به یک مجموعه معتبر باعث می‌شود تا بتوانید با خیال راحت سفارش خود را ثبت کرده و یک وب‌سایت مناسب دریافت کنید. از مهم‌ترین گام‌های طراحی سایت صرافی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.بررسی رقبا

قدم نخست برای ساخت و طراحی سایت صرافی که در زمینه ارزهای دیجیتال مشغول به کار است، بررسی وب‌سایت رقباست. زمانی که بخواهید طراحی را به شکل ایده‌آل انجام دهید و متناسب با نیاز کاربران بهترین طراحی را داشته باشید، بهتر است به سایت‌ رقبای داخلی و خارجی نگاهی بیندازید. از جمله سایت‌های خارجی که در این زمینه فعال هستند، می‌توان به سایت کریپتو، کوین بیس و بیت مارت اشاره کرد. بررسی سایت رقبا باعث می‌شود تا بتوانید ایده‌های جذابی از سایت رقیب دریافت کنید.

طراحان باید بتوانند با توجه به محدودیت‌های موجود در طراحی وب‌سایت ارز دیجیتال، بهترین سایت را با امکانات مناسب طراحی کنند. هر چه ایده‌پردازی انجام‌شده در این زمینه بیشتر باشد، نتیجه به‌مراتب بهتر خواهد بود. با توجه به این که ماهیت سایت‌های صرافی، کسب درآمد و معامله ارزهای دیجیتال است، هکرهای بی‌شماری در کمین نشسته‌اند تا به سایت حمله کنند. به همین دلیل، بهتر است برای طراحی سایت، یک مجموعه معتبر را پیدا کنید.

 طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال

2.تصمیم‌گیری درباره محل اجرائی کسب و کار

برای این که سفارش طراحی سایت صرافی را ثبت کنید، باید مشخص کنید که آیا می‌خواهید سایت‌تان برای همه کشورها به‌صورت مستقیم خدمات خود را ارائه دهد یا خیر. پاسخ دادن به این سوال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر بخواهید در سطح جهانی سایت را راه‌اندازی کنید، باید فرم اپراتور کشورهای مختلف را بررسی کنید. برای این کار نیاز است که تاییدیه‌های لازم را دریافت کنید و سپس اقدام به سفارش طراحی سایت کنید.

3.مشخص کردن بازار هدف

قبل از شروع هر کاری بهتر است بازار هدف خود را مشخص کنید. با شناخت بازار هدف می‌توانید بهترین استراتژی را برای خود مشخص کنید. در نظر داشته باشید که شناخت بازار هدف ارزهای دیجیتال دشوار است؛ چرا که افراد با هر سن، جنسیت و پیشینه‌ای می‌توانند مشتری ارزهای دیجیتال باشند.

4.تعریف وب‌سایت

قدم آخر برای طراحی سایت صرافی، در نظر گرفتن یک مجموعه موفق است که بتواند تمام نیازهای یک صرافی را در هنگام طراحی مرتفع کند. طراحی سایت باید به‌شکل حرفه‌ای انجام شود تا ایمنی لازم را داشته باشد. وجود ایمنی بالا باعث می‌شود تا کاربران با حس اعتماد بیشتری معاملات خود را انجام دهند. اگر کاربر حس کند که سایت از لحاظ ایمنی و سرعت در وضعیت مناسبی قرار ندارد، نمی‌تواند به‌آسانی معاملات خود را انجام دهد.

کلید موفقیت طراحی سایت برای صرافی‌های مختلف، حفاظت از اطلاعات کاربران است. افزایش امنیت وب‌سایت باعث می‌شود تا هک شدن سایت به حداقل خود برسد.

قیمت طراحی سایت چقدر است و چه عواملی تاثیر گذار است؟

جمع‌بندی درباره طراحی سایت صرافی

طراحی سایت صرافی برای کسانی که قصد دارند تا خدمات ارز دیجیتال را ارائه دهند به‌عنوان یک ضرورت شناخته می‌شود. در طراحی سایت شرکتی، دغدغه بسیاری از افراد در نظر گرفتن زیبایی و طراحی رابط کاربری است؛ اما در بحث طراحی وب‌سایت صرافی، مقوله امنیت و عدم نفوذ به سایت دارای اهمیت است. در این مقاله سعی کردیم تا مراحل طراحی وب‌سایت صرافی را برای شما عزیزان همیشه همراه شرح دهیم. امیدواریم که بتوانید با انتخاب یک مجموعه معتبر، طراحی سایت مورد نظر خود را به مرحله اجرا برسانید. برای طراحی سایت خود می‌توانید با تیم آواز تک در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا