یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های کسب و کارهای آنلاین این است که چگونه رتبه وب‌سایت خود را در موتورهای جستجو بهبود ببخشند. شیوه‌های زیادی برای افزایش ترافیک و بهبود وضعیت سایت وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به استفاده از کلمات کلیدی، بهره‌گیری از هدینگ، لینک‌سازی داخلی، توجه کردن به UI و UX و… اشاره کرد. تاثیر تجربه کاربری بر سئو نیز بر هیچکس پوشیده نیست و به‌عنوان یک عنصر کلیدی در بهبود وضعیت سایت شناخته می‌شود.

قبل از این که در مورد تاثیر رابط و تجربه کاربری بر روی وضعیت سایت صحبت کنیم، بهتر است در مورد UI و UX اطلاعات بیشتری کسب کنید. در صورت تمایل پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

رابط و تجربه کاربری چیست و تاثیر تجربه کاربری بر سئو سایت چیست؟

موتورهای جستجو مانند گوگل همواره الگوریتم خود را برای بررسی وضعیت وب‌سایت‌ها تغییر می‌دهند تا تغییرات انجام‌شده کاربرمحور باشد. رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX به‌عنوان دو بخش مهم در سئوی سایت هستند. گوگل بر اساس این دو عامل، میزان تعامل کاربران را با یک وب‌سایت مورد بررسی قرار می‌دهد. زمانی که کاربران از وب‌سایت رضایت داشته باشند، بر روی آن کلیک کرده و زمان زیادی را صرف آن می‌کنند که این عمل باعث می‌شود تا گوگل رتبه بهتری به وب‌سایت ‌دهد.

رابط کاربری به معنای کاربرپسند بودن طراحی وب‌سایت است که شامل موارد مختلف می‌شود. سهولت پیمایش در سایت و قرارگیری عناصر سایت در صفحه به‌عنوان رابط کاربری شناخته می‌شود. تاثیر تجربه کاربری بر سئو نیز مهم است که می‌تواند شامل رضایت کلی کاربران از مطالعه محتوا، انتظار برای بارگیری صفحات سایت و عدم بروز مشکلات فنی باشد.

توسعه‌دهندگان سعی می‌کنند تا با ارائه یک تجربه مناسب، تعاملات بصری را افزایش دهند که این امر باعث افزایش بازدیدکنندگان سایت خواهد شد. توجه داشته باشید که UI متمرکز بر روی جذابیت و زیبایی است تا بازدیدکنندگان تشویق شوند که تعامل بیشتری با وب‌سایت داشته باشند. از سوی دیگر، توسعه تجربه کاربری بسیار گسترده است و می‌تواند شامل زیرساخت سایت تا مشکلات آن شود.

ارتباط سئو با UI و UX در چیست؟

همان‌طور که بیان شد، موتورهای جستجو مانند گوگل به‌صورت دوره‌ای الگوریتم خود را جهت بررسی وب‌سایت‌ها به‌روزرسانی می‌کنند. در حال حاضر، تاثیر رابط کاربری و تجربه کاربری بر رتبه‌بندی سایت بر هیچکس پوشیده نیست. طراحان صفحات وب باید به این دو موضوع توجه داشته باشند تا بتوانند به شکل استاندارد صفحات سایت را طراحی کنند.

واژه سئو مخفف عبارت Search Engine Optimizition است که صفحات وب‌سایت بر اساس نیازهای کاربران و موتور جستجو بهینه می‌شوند. طراحان وب مسئولیت تجربه کاربری را بر عهده دارند. پس، باید از لحاظ بهینه‌سازی، صفحات وب را به گونه طراحی کنند که تاثیر تجربه کاربری بر سئو افزایش پیدا کند. در مجموع می‌توان گفت که اثر رابط کاربری و تجربه کاربری بر سئو شامل موارد زیر می‌شود:

بررسی تفاوت UI و UX به همراه معرفی وظایف و کاربرد هر کدام

1. تاثیر تجربه کاربری بر سئو سایت و افزایش زمان ماندگاری کاربران

 تاثیر رابط کاربری و تجربه کاربری بر رتبه سایت با‌اهمیت است. UI و UX مناسب باعث بهبود یافتن رتبه سایت براساس حضور پررنگ‌تر کاربران می‌شود. زمانی که کاربر در موتور جستجوی گوگل لیست نتایج مرتبط را مشاهده می‌کند، به‌طور معمول بر روی چند سایت اول کلیک می‌کند. تاثیر UX یا تجربه کاربری بر سئو سایت نشان می‌دهد که ترکیب کردن جلوه‌های بصری و زیرساخت مناسب باعث می‌شود تا ترافیک سایت به‌شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند. زمانی که کاربران وارد سایت شوند، با مشاهده گرافیک و تصاویر بصری باکیفیت، زمان زیادی را در آن سایت صرف می‌کنند.

صرف زمان زیاد در یک سایت از سمت کاربر برای موتور جستجویی مثل گوگل بسیار مهم است و گوگل نیز با بررسی واکنش کاربر به صفحات سایت متوجه میزان کیفیت رابط و تجربه کاربری سایت می‌شود. بنابراین، این امر باعث می‌شود تا سایت رتبه بهتری در گوگل دریافت کند.

2. تاثیر تجربه کاربری بر سئو سایت و کمک به کاربران در پیدا کردن اطلاعات

مهم است که مخاطبان بتوانند اطلاعات مورد نظر خود را به‌راحتی پیدا کنند. وجود رابط و تجربه کاربری مناسب به مخاطبان این امکان را می‌دهد تا بتوانند به‌آسانی اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کرده و نیاز خود را مرتفع کنند. تجربه کاربری استاندارد باعث می‌شود تا مخاطبان به‌آسانی در سایت پیمایش کنند.

3. تاثیر تجربه کاربری بر سئو سایت و تبدیل مشتریان عادی به مشتریان وفادار

زمانی که UI و UX به‌شکل استاندارد در سایت پیاده‌سازی شود، کاربران عادی به مرور زمان به مشتریان وفادار تبدیل می‌شوند. مخاطبان همواره به یاد دارند که چگونه در یک وب‌سایت، تجربه مثبت کسب کرده‌اند. این امر باعث می‌شود تا بتوانند در زمان مورد نیاز به وب‌سایت مورد نظر خود مراجعه کرده و از محصولات و خدمات آن‌ها دیدن کنند.

تدوین استراتژی برای تاثیر تجربه کاربری بر سئو

سئو صرفا به معنای یک استراتژی برای تولید محتوای باکیفیت نیست. سئو رابط و تجربه کاربری نیز دارای اهمیت است و باید طبق یک استراتژی مناسب تدوین شود. سه نوع اصلی سئو در یک وب‌سایت وجود دارد که باعث افزایش ترافیک سایت خواهد شد: سئو داخلی، سئو فنی و سئو خارجی.

سئو داخلی با استراتژی‌های محتوا در صفحه وب  مرتبط است که می‌تواند از کلمات کلیدی، بهینه‌سازی محتوا و… تشکیل شود. سئو فنی شامل تمام عناصر غیرمحتوایی سایت است که مرتبط با ریسپانسیو، سرعت بارگذاری صفحات، معماری سایت و… است. سئو خارجی نیز در حوزه دریافت بک‌لینک، حضور در شبکه‌های اجتماعی و لینک‌سازی به کار گرفته می‌شود. طراحان وب‌سایت باید همواره بر ایجاد رابط کاربری و تجربه کاربری مناسب تاکید داشته باشند که رعایت کردن موارد زیر بسیار مهم است:

معماری وب‌سایت

معماری وب‌ سایت به‌عنوان یک بخش تاثیرگذار در داشتن UI و UX استاندارد است. تاثیر تجربه کاربری بر سئو از زیرساخت آغاز می‌شود. معماری یک وب‌سایت، در بخش سئو فنی قرار گرفته که شامل موارد مختلف است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابلیت استفاده از سایت
  • اطمینان از تعاملی بودن سایت
  • طراحی نقشه کلی وب‌سایت
  • کیفیت گرافیت استفاده شده
  • استراتژی در آپلود و بهروزرسانی محتوا
اثر تجربه کاربری بر سئو سایت چیست

ریسپانسیو بودن وب‌سایت

ریسپانسیو بودن سایت می‌تواند به‌صورت مستقیم بر روی UI و UX سایت مؤثر باشد. بنابراین، طراحان صفحات وب باید امور مربوط به رابط و تجربه کاربری را در دستگاه‌های مختلف بهینه‌سازی کنند. نوع نمایش وب‌سایت باید در صفحه نمایش‌های مختلف به‌درستی انجام شود.

طراحی تجربه کاربری چیست و همه چیز در مورد رابط کاربری

بهینه‌سازی محتوا

سئو داخلی از بخش‌های مختلف تشکیل شده است که می‌تواند به‌صورت مستقیم بر اثر تجربه کاربری بر سئو سایت مؤثر باشد. طراحان UX باید روی محتوای استاندارد متمرکز باشند تا اعتبار دامنه و صفحات وب‌سایت را افزایش دهند. داشتن محتوای قابل اعتماد از نظر تجربه کاربری می‌تواند به ماندگاری بیشتر کاربر در یک وب‌سایت تاثیر بسزایی داشته باشد.

فراخوانی برای اقدام

کال تو اکشن یا فراخوانی برای اقدام به‌عنوان اعلان‌هایی شناخته می‌شوند که بازدیدکنندگان سایت را تشویق می‌کنند تا برای تعامل بیشتر قدم بردارند. این شیوه به‌صورت معمول توسط دکمه‌هایی که کاربر روی آن کلیک می‌کند تعبیه می‌شوند. داشتن دکمه‌های تماس با ما و بخش‌های دیگر باعث می‌شود تا تعامل کاربر به‌شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند. این امر باعث بهبود سئو سایت می‌گردد. طراحان UI و UX باید به این نکته در طراحی صفحات وب توجه داشته باشند.

بهبود زمان بارگذاری

یکی دیگر از عوامل موثر تجربه کاربری بر سئو سایت سرعت لود وب سایت است. زمانی که سرعت لود وب‌ سایت قابل قبول نباشد، کاربران در کوتاه‎ترین زمان ممکن وب‌سایت را ترک می‌کنند که این امر به‌عنوان نمره منفی در موتور جستجو ثبت می‌شود. طراحان UX باید با استفاده از عناصر مختلف، بهینه‌سازی صفحات وب‌ سایت را انجام دهند. با بهبود وضعیت لود صفحات وب‌سایت، می‌توان شانس کسب رتبه‌های بیشتر را در موتور جستجو گوگل داشت.

کاهش نرخ پرش

در بحث اثر تجربه کاربری بر سئو، نرخ پرش یا Bounce Rate بسیار قابل توجه است و می‌تواند بر سرعت وب‌سایت اثرگذار باشد. کاربران زمانی که بتوانند با سرعت عالی در وب‌سایت پیمایش خود را برای پیدا کردن اطلاعات مورد نیاز انجام دهند، می‌توانند رضایت بیشتری از وب‌سایت داشته باشند. نرخ پرش بالا، نشان‌دهنده تجربه کاربری بسیار ضعیف است که باعث افت بازدید وب‌سایت خواهد شد.

ارتباط UX و SEO

تجربه نسخه موبایل

امروزه تعداد کاربران موبایل به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده‌ است؛ از این رو، طراحان وب‌سایت باید برای طراحی صفحات وب به این نکته توجه داشته باشند. تجربه نسخه موبایل در حال حاضر بیشتر از نسخه وب است. سئو فنی طراحی باید وب‌سایت را برای نسخه موبایل بهینه‌سازی کند تا کاربران بتوانند همان UX نسخه دسکتاپ را در تلفن همراه خود دریافت کنند.

زمانی که موارد گفته‌شده در این مقاله در طراحی صفحات وب به‌درستی اجرا شوند، می‌توانند تاثیر زیادی بر روی سئو وب‌ سایت نیز داشته باشند.

سخن پایانی درباره تاثیر تجربه کاربری بر سئو

ترکیب صحیح UI و UX می‌تواند قابلیت استفاده از یک وب‌سایت را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. رعایت نکات گفته‌شده در این مقاله می‌تواند بر سئوی سایت به‌صورت مستقیم تاثیرگذار باشد. طراحان زمانی که تاثیر تجربه کاربری بر سئو را به‌صورت دقیق و استاندارد شناسایی کنند، می‌توانند به‌شکل آسان در طراحی صفحات وب، نکات گفته‌شده را به کار بگیرند. گوگل در تازه‌ترین الگوریتم خود بر روی ارائه بهترین تجربه برای کاربران متمرکز شده است. UI و UX نیز به‌عنوان دو جنبه مهم در بهبود وضعیت سئوی سایت شناخته شده‌اند که در این مقاله در مورد اهمیت آن‌ها صحبت کردیم. شما می‌توانید UI و UX وب‌سایت خود را به تیم آواز مارکتینگ بسپارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری می‌توانید به سایت آواز تک مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا