وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلفی برای کسب و کارها وجود دارند. بنابراین، نیاز است تا طراحان وب‌سایت در طراحی‌های خود تغییراتی را به وجود بیاورند. توجه به ترند طراحی UI/UX در طراحی وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها تاثیر بسیار مثبتی بر روی طراحی کاربری سایت می‌گذارد. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با برترین ترندهای روز دنیا در زمینه طراحی و تجربه رابط کاربری آشنا کنیم. ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.

ترند طراحی UI/UX

اگر صاحب کسب و کار هستید یا قصد دارید وب‌سایت یا اپلیکیشن خاصی را راه‌اندازی کنید، تعامل همیشگی با کاربران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. تغییرات روز به روز بازار نیاز دارد تا طراحی رابط کاربری و طراحی تجربه کاربری نیز با طرح‌ها و ترندهای طراحی تغییر کنند. به این دلیل که وقتی کاربر وارد یک سایت می‌شود، اولین چیزی که نظرش جلب خواهد کرد، جذابیت سایت و بخش‌های گرافیکی آن است.

هر اندازه که رابط کاربری یک سایت به‌صورت قوی طراحی شده باشد، می‌تواند کاربران بسیار زیادی را به سمت خود جذب کند. طراحی یک رابط کاربری عالی، علاوه بر دانش و تخصص برنامه‌نویس نیاز به مهارت گرافیست‌ها بر روی یک اپلیکیشن دارد. ترند طراحی UI/UX در طراحی وب سایت‌ها نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است. از جمله مشهورترین ترند طراحی یو آی یو ایکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.استفاده از تصاویر و المان‌های مخصوص

یکی از جدیدترین ترندهای طراحی UI/UX استفاده از تصاویر و المان‌های مخصوص در طراحی سایت است. این تصاویر باید به گونه‌ای باشند که بتوانند هدف سایت شما را به‌خوبی نمایش دهند؛ چرا که امروزه تعداد سایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین زیاد شده است. در نتیجه، برای موفقیت در میان انبوهی از این سایت‌ها باید از تصاویر و المان‌های سفارشی برای برند خود استفاده کنید. این موضوع می‌تواند هویت شما را پررنگ‌تر از بقیه نمایش دهد.

2.استفاده از تصاویر گرافیکی سه‌بعدی

اگرچه طراحی سه‌بعدی تصاویر، در طراحی سایت‌ها کاری دشوار و زمان‌بر است؛ اما استفاده از این نوع تصاویر باعث می‌شود تا میزان بازدید از سایت شما بالا برود. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم که در طراحی رابط کاربری وب‌سایت خود از یک گرافیست باتجربه و ماهر استفاده کنید و بخش طراحی سه‌بعدی تصاویر را به او بسپارید.

تصاویر و انیمیشن‌های سه‌بعدی به عنوان ترند طراحی UI/UX شناخته می‌شوند و باعث می‌شوند تا جذابیت سایت شما بالا برود. به طوری که در حال حاضر کمتر سایتی را خواهید دید که برای طراحی وب‌سایت‌های خود از تصاویر گرافیکی ساده استفاده نکرده باشد. استفاده از تصاویر گرافیکی سه‌بعدی، سایت شما را از نظر رابط کاربری چندین مرحله جلو خواهد برد.

3.تمام صفحه یا فول اسکرین

هرچقدر که جذابیت بصری سایت شما بیشتر باشد، کاربران بسیار زیادی را به سمت خود جلب می‌کند. برای این منظور پیشنهاد می‌کنیم که نسبت به صفحه‌آرایی و استفاده از فرم‌ها در سایت خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. یکی از ترندهای طراحی یو آی و یو ایکس استفاده از فرم تمام صفحه در صفحه اصلی است؛ چرا که این موضوع نمای بهتری به سایت شما می‌دهد. کافی است این کار را انجام دهید تا نتیجه مثبت آن را در طراحی سایت خود ببینید.

4.استفاده از تصاویر متحرک در بارگذاری صفحه

ترند طراحی تجربه کاربری بسیار متنوع و متفاوت است. یکی از بهترین ترندهای طراحی UI/UX، استفاده از تصاویر متحرک هنگام بارگذاری صفحه است. شما می‌توانید به کمک این ترند طراحی UI/UX هنگام بارگذاری صفحه، سرگرمی خوبی را برای کاربران به وجود بیاورید.

5.ایجاد بیان به شکل داستان‌گویی

یکی از ترندهای طراحی UI/UX استفاده از تصاویر و متن‌هایی به صورت خلاصه است. چرا که این موضوع می‌تواند باعث تعامل بهتر سایت با کاربر شود. در واقع شما با این شیوه می‌توانید احساسات خود را بهتر با کاربر در میان بگذارید. به‌عنوان مثال، شما می‌توانید داستان شکل‌گیری سایت یا برند خود را به‌صورت داستان‌گویی برای مخاطب تعریف کنید. ترند داستان‌گویی جزو یکی از بهترین شیوه‌ها برای بهتر شدن طراحی تجربه کاربری است.

ترند طراحی یوآی یوایکس

6.استفاده از hidden navigation

برخلاف تصور بسیاری از افراد، استفاده زیاد از منو و گزینه‌های مختلف، جذابیت بصری وب‌سایت یا اپلیکیشن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. استفاده از برخی از ترندهای طراحی UI/UX اگرچه بسیار ساده هستند؛ اما کیفیت کاربری را بالا می‌برند.

استفاده از hidden navigation به دلیل عدم استفاده از منو، متن و نشانه‌های اضافی، جزو ترند طراحی UI/UX به شمار می‌رود. در نتیجه، به کاربر کمک می‌کند که به‌سادگی در اپلیکیشن یا وب‌سایت پیمایش کند. عملکرد این منوی پنهان به این صورت است که شما بر روی یک گزینه از آن کلیک می‌کنید و منوی پنهان برای شما باز می‌شود.

7.استفاده از طرح‌ها و اشکال هندسی

اگرچه طرح‌های مینیمال همیشه در بین کاربران از محبوبیت خوبی برخوردارند؛ اما استفاده از اشکال هندسی در طراحی وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها جذابیت بسیار بالایی برای کاربران دارد. این ویژگی باعث شده است تا طراحان سایت برای طراحی لوگو سایت از طرح‌ها و الگوهای هندسی استفاده کنند. جذابیت بصری اشکال هندسی، جزو ترندهای طراحی UI/UX به شمار می‌رود.

8.استفاده از طرح‌های نامتقارن

در دنیای طراحی سایت و اپلیکیشن، ابزارهای متنوع گرافیکی بسیار زیادی وجود دارد. یکی از مهم‌ترین اصول در طراحی سایت، عدم استفاده از طرح‌ها و الگوهای تکراری و پیچیده است. بنابراین، باید طرح‌های شما به‌صورت خلاقانه طراحی شوند. به‌عنوان مثال، شما می‌توانید برای صفحه‌آرایی وب‌سایت خود از الگوهای نامتقارن استفاده کنید. این طراحی به دلیل خلاقیت بسیار بالا، جذابیت بصری صفحه را بالا می‌برد.

9.طرحNeumorphism

طراحی  Neumorphismجزو ترند طراحی UI/UX به شمار می‌رود. در این روش، طراح با استفاده از سایه‌روشن و ترفندهای گرافیکی اجزای مختلف یک وب‌سایت را طراحی می‌کند. به‌عنوان مثال، ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که هنگام ورود به یک سایت با یک تصویر برجسته مشابه با تصویر حقیقی محصول روبرو شده باشید. این سایت‌ها از طراحیNeumorphism برای اجزای سایت خود استفاده کرده‌اند.

10.واقعیت افزوده

برای بهینه‌سازی اپلیکیشن یا سایت، ابزارهای مختلفی به وجود آمده است. یکی از جدیدترین ترندهای طراحی رابط کاربری، استفاده از واقعیت افزوده یا همان AR است. در این روش شما می‌توانید به‌صورت حقیقی و ملموس، هدف مورد نظر خود را به کاربران ارائه دهید. این ویژگی به‌خصوص برای فروشگاه‌های آنلاین گزینه‌ پیشنهادی مناسبی است.

به کمک ترند واقعیت افزوده می‌توانید تصاویری واقعی از محصولات را برای کاربران به نمایش بگذارید. این ویژگی کمک می‌کند تا کاربر تصمیم‌گیری بهتری برای خرید یک محصول داشته باشد. چرا که می‌تواند محصول را از زوایای مختلف ببیند. این ترند طراحی UI/UX میزان فروش کسب و کار شما را افزایش می‌دهد.

11. استفاده از انیمیشن

استفاده از انیمیشن به دلیل جذابیت بصری بالا، نقش بسیار مهمی در جذب مخاطب دارد. همین ویژگی باعث شده است تا بسیاری از طراحان سایت، برای طراحی قسمت‌های مختلف وب‌سایت خود از تصاویر انیمیشنی استفاده کنند. توجه به این نکته ضروری است که شما می‌توانید از انیمیشن علاوه بر جنبه سرگرمی، برای ارائه اطلاعات بیشتر محصولات و برند خود نیز استفاده کنید.

12. استفاده از تصویرسازی ناقص

یکی از ترندهای طراحی یو آی و یو ایکس استفاده از تصویرسازی ناقص در طراحی وب‌سایت‌ها است. به‌عنوان مثال، شما می‌توانید برای نشان‌ دادن رنگ پوست بدن افراد از ملیت‌های مختلف از این تصاویر استفاده کنید. تصاویر ناقص زیبایی خاصی به تصاویر شما می‌بخشند.

13. استفاده از نئوبروتالیسم

استفاده از فونت‌های بزرگ و رنگ‌های روشن و نئونی یکی دیگر از ترندهای طراحی رابط کاربری است.

14. استفاده از تصاویر زنده

یکی از روش‌های کلیدی برای جذب مخاطب، استفاده از عکس‌های واقعی و زنده است. بسیاری از تیم‌های طراحی از این ترند طراحی UI/UX در فضای کاری خود استفاده می‌کنند.

15. اپلیکیشن صوتی

در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها به سمت تولید اپلیکیشن صوتی روی آورده‌اند. این اپلیکیشن‌ها فرصت خوبی را برای مردم فراهم می‌کنند تا درباره موضوعی خاص اطلاعات کسب کنند. این ترند طراحی یو ایکس و یو آی برای کاربرانی که وقت مطالعه ندارند، گزینه‌ پیشنهادی مناسب است.

16. استفاده از ویژگی سفارشی‌سازی

در این ترند طراحی UI/UX کاربر می‌تواند برخی از کامپوننت‌های طراحی را براساس نیاز خود مانند زبان، رنگ، مقیاس و… انتخاب کند.

17. سازگار با موبایل

امروزه کاربران برای دیدن یک سایت فقط از لپ‌تاپ استفاده نمی‌کنند. تعداد کاربران موبایلی روز به روز در حال افزایش است. این موضوع باعث شده است تا وب‌سایت‌ها برای کاربران موبایلی نیز توسعه داده شوند.

18. استفاده از scrollytelling

امروزه استفاده از ترندscrollytelling جای خودش را به اسکرول کردن داده است. در این روش المان‌های وب‌سایت شما مانند تصاویر، حروف، فونت‌ها و… بدون هیچ‌گونه کلیک و تنها به کمک اسکرول ظاهر می‌شوند. در این روش متن‌ها پویا هستند و کمک می‌کند تا پروسه خواندن برای کاربران کسل‌کننده نباشد. این ویژگی علاوه بر درگیر کردن کاربر، باعث جذابیت وب‌سایت شما نیز می‌شود.

ترند طراحی تجربه کاربری

جمع‌بندی درباره ترند طراحی UI/UX

ما در این مقاله در مورد ترند طراحی UI/UX صحبت کردیم. استفاده از این ترندها، کمک بسیار زیادی به بهبود طراحی رابط و تجربه کاربری می‌کند. اگر ترند دیگری وجود دارد که در لیست بالا نیامده است، شما می‌توانید زیر همین پست و در بخش نظرات، تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.


دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا