زمانی که صحبت از UX می‌شود، مشخصا به‌صورت ناخودآگاه ذهن‌تان به سمت طراحی تجربه کاربری می‌رود. UX به معنای تجربه کاربری است که به معنای تعامل کاربر با یک وب‌سایت یا محصول دیجیتالی است. کیفیت در UX دارای اهمیت است و طراحان باید در هنگام طراحی به آن توجه داشته باشند. زمانی که کاربران وارد یک سایت یا اپلیکیشن می‌شوند، تجربیات کاربری خود را بر اساس معیارهای مختلف نظیر ارزش، عملکرد، قابلیت استفاده و … ارزیابی می‌کنند.

UX همان چیزی است که باعث می‌شود تا کاربران بتوانند از سایت یا اپلیکیشن به بهترین شکل استفاده کنند. چند متد تحقیقات کیفی در UX وجود دارند که در این مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم داشت.

معیارهای کاذب تحقیقات کیفی در UX

بسیاری از افراد در تحقیقات کیفی معمولا از داده‌های Qual و  Quantاستفاده می‌کنند. داده‌های کیفی و کمی استفاده‌شده در این موارد می‌تواند نتیجه آزمایش را اثربخش‌تر‌ کند. ترکیب کردن داده‌های بیان‌شده نتیجه تحقیقات را تا حدود زیادی غیرقابل قبول خواهد کرد. پس، بهتر است از ترکیب داده‌های Qual و Quant خودداری شود.

تحقیقات انجام‌شده از نوع کمی، صرفا برای بررسی زمان در هر مرحله مورد استفاده قرار می‌گیرد. سپس، برخی از ویژگی‌های المان‌ کیفی می‌تواند صحت کیفیت در UX را برای افراد قابل قبول کند. استفاده از معیارهای کاذب زمانی اثربخش است که طراح بتواند تاثیرات محیطی را در انجام تحقیقات خود نادیده بگیرد.

چند متد تحقیقات کیفی در UX

در انجام تحقیقات کیفی چند متد مختلف وجود دارند که به‌کارگیری آن‌ها دارای اهمیت است. از مهم‌ترین متدهای کیفیت در UX می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.    قیف تجزیه و تحلیل

زمانی که فرد بخواهد در فرآیند کار به نتیجه دلخواه دست پیدا کند، قیف تجزیه و تحلیل می‌تواند فرآیند نظارت را بر مراحل انجام کار بهبود ببخشد. با توجه به این که فرآیند تحقیق از لحاظ تجزیه و تحلیل مورد ارزیابی قرار می‌گیرند یا با استفاده از نمونه‌های اولیه آزمایش می‌شوند، داده‌های برگشتنی به‌صورت کیفی و کمی خود را نشان می‌دهند.

2.    نظرسنجی

در بحث بررسی کیفیت در UX، نظرسنجی به‌عنوان یک راه بسیار عالی برای جمع‌آوری اطلاعات است. باید توجه داشته باشید که در بحث نظرسنجی نقاط ضعف زیادی وجود دارد. شاید بتوان گفت که بزرگ‌ترین نقطه ضعف آن تفاوت در درک مردم است. به‌عنوان مثال، مقیاس رای‌گیری 1 تا 5 برای 1 الی 4 نفر است. ممکن است این مقدار برای شخص دیگری 3 و برای افراد دیگر تا 5 باشد.

در بحث نظرسنجی، تعداد نظریه و مطالعات زیست شناسی دیگری وجود دارند که می‌توانند به‌صورت مستقیم بر روی فرآیند نظرسنجی تاثیرگذار باشند.

3.    تست قابلیت استفاده

این متد اغلب اوقات جزو تحقیقات کیفی در UX به شمار می‌رود که یک روش برای آزمایش رابط‌ها با کاربران، قبل از انتشار نهایی است. آزمایش قابلیت بر اساس کیفیت در UX به 4 روش اکتشافی انجام می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

  • زمان: زمانی که یک کاربر برای انجام مجموعه‌ای از اقدامات مختلف صرف می‌کند.
  • سهولت: مجموعه از اقدامات در متد UX است که توسط کاربر به‌سهولت انجام می‌شود.
  • جریان: یک روشی است که کاربر مطابق با آن حرکت کرده یا اقدامی برای رسیدن به اهداف خود انجام می‌دهد.
  • احساس: ابراز احساس فرد در مورد رابط کاربری طراحی شده و میزان تعامل با آن.

4.    تست A/B

تست فوق یک فرآیندی است که از طریق آن می‌توان وضعیت دو گزینه را مورد بررسی قرار داد که کدام‌یک بهتر عمل می‌کنند. این تست از طریق نمونه‌سازی کاغذی یا با استفاده از ابزارهای تعامل، اقدامات را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهند.

5.    جلسات سایه

در بحث کیفیت در UX، استفاده از جلسات سایه بسیار کارآمد است؛ چرا که در آن‌ها یک فرد می‌تواند زندگی واقعی از یک سیستم را مشاهده کند. این رویکرد به افراد این امکان را می‌دهد تا بتوانند استفاده واقعی را جایگزین تجزیه و تحلیل کنند. در تحقیقات کیفی، بهره‌گیری از جلسات سایه به‌عنوان تحقیقات همه‌جانبه یاد می‌شود.

6.    مصاحبه‌ها

مصاحبه‌ها یک روش از تحقیقات کیفی هستند که به افراد این امکان را می‌دهند تا بتوانند سوالات خود را به شکل استاندارد از کاربران بپرسند. این امر باعث می‌شود تا فرآیندها و اقدامات لازم به‌صورت کامل انجام شود. اگر فرد بخواهد کیفیت در UX را مورد بررسی قرار دهد، با استفاده از مصاحبه قادر خواهد بود تا انگیزه‌ها، ناامیدی‌ها و روابط را به‌صورت عمیق بررسی کند.

7.    گروه‌های متمرکز

این شیوه در تحقیقات کیفی مانند شیوه مصاحبه است؛ اما تفاوت‌هایی نیز با هم دارند. در این روش به جای استفاده از یک نفر، جلسه به‌صورت همزمان با چندین شرکت‌کننده فعال انجام می‌شود. در گروه‌های متمرکز، که به‌عنوان بررسی کیفیت در UX به ‌کار گرفته می‌شود، مهم است که تمام صداها به‌صورت یکسان شنیده شود. سیسو یک دوره آموزشی برای انجام شیوه گروه‌های متمرکز کاربردی است و برای کسانی که می‌خواهند متد تحقیقات کیفی در UX را مورد بررسی قرار دهند به کار گرفته می‌شود.

8.    سوابق خاطرات

ثبت سوابق خاطرات به‌عنوان مطالعات روزانه شناخته می‌شود. این شیوه از کاربران می‌خواهد تا هنگام بهره‌مندی از یک سیستم، تعاملات و زمان‌بندی‌های خود را به شکل کامل ثبت کنند. سوابق خاطرات در بررسی کیفیت در UX به‌صورت دوره‌ای انجام می‌شود. این دوره می‌تواند یک روزه یا یک هفته‌ای باشد.

جمع‌بندی

متدهای تحقیقات کیفی در UX به‌عنوان روش‌های مکمل برای ارزیابی تجربه کاربری هستند که اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند. تحقیقات کیفی در UX تعداد محدودی از کاربران را شامل می‌شوند که حدود 5 تا 8 نفر هستند. در این مقاله در مورد چند متد کاربردی در بررسی کیفیت در UX صحبت کردیم. این متدها در تجربه کاربری برای پاسخگویی به سوالات مختلف نظیر علت یا چگونگی حل مشکل به کار می‌روند.

در روش‌های کمی به جای تمرکز بر روی حل مسئله کلیدی، به تعداد زیادی از انواع سوالات پاسخ داده می‌شود. با توجه به موارد گفته‌شده در صورتی که بخواهید اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید، می‌توانید از سایت آواز تک کمک بگیرید. اگر از روش‌ها و متدهای دیگر برای تحقیقات کیفی در UX استفاده می‌کنید که در این مقاله به آن اشاره نشده است، می‌توانید آن‌ها را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا