اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده است که UX دیزاینر کیست باید بگوییم که این اصطلاح به طراح تجربه کاربری گفته می‌شود. UX دیزاینر تلاش می‌کند تا مخاطب هنگام استفاده از خدمات و محصولات یک سایت احساس خوبی را تجربه کند. این موضوع باعث می‌شود تا کاربر برای استفاده دوباره از خدمات یا محصولات دوباره به یک سایت مراجعه کند.

ما در این مقاله قصد داریم تا جوابی به سوال یو ایکس دیزاینر کیست، بدهیم و مسئولیت‌های او را برای‌تان روشن کنیم. ما را در ادامه این مطلب همراهی کنید.

UX دیزاینر کیست؟

در ابتدای مقاله UX دیزاینر کیست باید بگوییم اگر می‌خواهید که مشتری برای استفاده دوباره از خدمات یا کالاها به سایت شما مراجعه کند یا مدت‌زمان طولانی در سایت شما بماند، باید علاوه بر کار کردن بر روی رابط کاربری، به طراحی تجربه کاربری سایت نیز اهمیت دهید. UX یا همان user experience یک مفهوم مهم در طراحی سایت است که کمک می‌کند یک کاربر تجربه خوبی از استفاده از محصولات و خدمات یک سایت داشته باشد.

در واقع UX به تجربه کاربر هنگام استفاده از یک سایت گفته می‌شود. فرایندی است کهUX دیزاینر سعی می‌کند تا تجربه‌ای را به وجود بیاورد که کاربر از کار کردن با سایت احساس رضایت داشته باشد. تجربه کاربری یک دید کلی به پروژه می‌دهد. این طراحی فقط مختص ظاهر یک نرم‌افزار نیست؛ بلکه در تمامی مراحل از طراحی تا پیاده‌سازی نقشی پررنگ دارد.

یو ایکس دیزاینر با توجه به مهارت و تجربه‌ای که در زمینه طراحی تجربه کاربری دارد، باید برای هر پروژه یک تجربه کاربری خلاقانه و متناسب با نیاز کاربر طراحی و پیاده‌سازی کند. او باید بتواند مشکلات کاربر هنگام تعامل با نرم‌افزار را مورد بررسی قرار دهد و به بهترین حالت پاسخ دهد. این موضوع باعث می‌شود تا یو ایکس دیزاینر بتواند بهترین تجربه کاربری را برای مشتری رقم بزند.

طراحی تجربه کاربری یک جاده دوطرفه است و یو ایکس دیزاینر باید به طور دائم و مجازی در ارتباط با کاربران باشد تا بتواند از رضایت کاربران هنگام استفاده از وب‌سایت یا اپلیکیشن اطمینان حاصل کند. در نتیجه، UX دیزاینر باید بین کاربر، خدمات و کالا تعاملی ایجاد کند و به دنبال روش‌هایی برای هرچه بهتر شدن این تعاملات باشد.

اهمیت یو ایکس دیزاینر

پاسخ به این سوال که UX دیزاینر کیست به شما کمک می‌کند تا به اهمیت این شغل هنگام طراحی یک وب‌سایت یا اپلیکیشن پی ببرید. طراح تجربه کاربری فردی است که باید به تمام جنبه‌های مختلف علوم مانند روانشناسی، بازاریابی، طراحی، تجارت، فناوری و… آشنایی داشته باشد. او باید بتواند محصولی تولید کند که از نظر مشتری، جذاب و کاربرپسند باشد.

همچنین، کاربر باید بتواند از محصولات و خدمات یک سایت یا اپلیکیشن به راحتی استفاده کند و نیازهای او در کوتاه‌ترین زمان پاسخ داده شود. در واقع طراحی تجربه کاربری خوب باعث می‌شود تا کاربر بتواند استفاده راحت و سریع از یک محصول داشته باشد. در واقع نقطه تمایزکننده بین یک محصول با فروش فوق‌العاده و یک محصول شکست‌خورده در تجربه کاربری است.

UX دیزاینر

وظیفه اصلی UX دیزاینر این است که کاربر را در تمامی پروسه طراحی تا خرید یک محصول در مرکز توجه قرار دهد تا نیازهای او به خوبی رفع شود. او باید بتواند به این موضوع پی ببرد که کاربر در مورد کار کردن با سایت یا اپلیکیشن چه حسی دارد. بنابراین، اگر می‌خواهید که نرم‌افزار شما با صاحبان مشاغل بزرگ و معتبر در رقابت باشد، باید به فکر استخدام یک یو ایکس دیزاینر در پروسه تولید یک وب‌سایت یا اپلیکیشن باشید.

چرا که او می‌تواند براساس نیاز واقعی مشتری، خدمات یا کالایی را طراحی کند. این موضوع باعث حفظ مشتری خواهد شد. تجربه خوب یک کاربر هنگام خرید یک محصول عاملی است که می‌تواند باعث رونق کسب و کار شود. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم که در سیاست کاری خود حتما از یک طراح تجربه کاربری توانمند استفاده کنید تا بتواند با بررسی و تحقیق، اطلاعات خوبی از سلیقه جامعه هدف در اختیار شما بگذارد.

وظایف یو ایکس دیزاینر

پس از دریافت جواب UX دیزاینر کیست؟در مورد وظایف یو ایکس دیزاینر صحبت می‌کنیم. مسئولیت یک UX دیزاینر بستگی به عوامل مختلفی دارد و با توجه به شرکت‌های مختلف، متفاوت است.مثلا ممکن است شما به‌عنوان یک طراح تجربه کاربری در یک شرکت نرم‌افزاری استخدام شوید. اما وظایف شما در پروژه‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. با این وجود، وظایف مشترک یک UX designer شامل موارد زیر است:.

گام اول: تحقیقات بازار

تحقیق در مورد یک محصول از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین، شما به‌عنوان یک طراح تجربه کاربری، قبل از شروع پروژه باید اطلاعات کافی از محصول داشته باشید. این تحقیقات شامل جمع‌آوری اطلاعات و بررسی نیازهای کاربر و بازار است. در واقع تحقیقات بازار به‌عنوان نقطه شروع یک پروژه به حساب می‌آید که باید بتوانید به نحو موثری آن را انجام دهید.

بسیاری از طراحان تجربه کاربری، از تحقیقات محصول به‌عنوان یکی از مهم‌ترین وظایف خود یاد می‌کنند. به طوری که سایر فعالیت‌های مربوط به طراحی پروژه، بستگی به اطلاعات این مرحله دارد. بنابراین، UX دیزاینر باید بتواند اطلاعات معتبری را در مورد پروژه به دست بیاورد.

تحقیقات بازار کمک می‌کند تا طراح تجربه کاربری بتواند نیازهای منطقی، انگیزه‌ها و اهداف کاربر را با توجه به استانداردهای صنعت و تجارت به خوبی شناسایی کند. این موضوع باعث می‌شود تا کالا و خدمات مطابق با نیاز کاربر ساخته شود.

اگر شما هم قصد دارید به‌عنوان یک یو ایکس دیزاینر تحقیقات بازار را به خوبی انجام دهید، باید از طریق یکی از راه‌های زیر مانند مصاحبه و گفتگوهای شخصی با کاربران، تحلیل‌های رقابتی، نظرسنجی‌های آنلاین، بررسی جامعه هدف و… اطلاعات مورد نیاز را به دست بیاورید. این اطلاعات ارزشمند به طراح تجربه کاربری کمک می‌کند تا تصمیم‌گیری بهتری برای پروژه داشته باشد.

گام دوم: خلق شخصیت و سناریو

یکی دیگر از مهارت‌های لازم در مقاله UX دیزاینر کیست خلق شخصیت و سناریو است. طراح تجربه کاربری بعد از به دست آوردن اطلاعات مناسب، باید بتواند گروه‌های جامعه هدف خود را به خوبی مشخص کند. به این مرحله از طراحی تجربه کاربری، خلق پرسونا گفته می‌شود. در واقع UX دیزاینر با خلق این پرسونا، مشتری و رفتارهای او را مشخص می‌کند.

برخلاف تصور بسیاری از افراد، اگرچه خلق پرسونا خیالی است؛ اما مشخص کردن جامعه هدف بسیار ارزشمند است. بعد از خلق پرسونا، باید سناریوی کار خود را مشخص کنید. سناریو رفتار دقیق جامعه هدف را مشخص می‌کند. به‌عنوان مثال، این سناریو مشخص می‌کند که آیا مطالب یا خدمات یک سایت برای کاربر مفید است یا خیر؟ باعث ایجاد تعامل بهتر می‌شود یا نه؟

گام سوم: معماری اطلاعات

بعد از انجام تحقیقات بازار و مشخص کردن جامعه هدف و سناریو، نوبت به معماری اطلاعات یا information Architecture می‌رسد. معماری اطلاعات ساختاری است که به کاربران این امکان را می‌دهد که بفهمند در کجای یک سایت قرار گرفته‌اند. در واقع، معماری اطلاعات طبقه‌بندی، سلسله مراتب و پیمایش یک سایت را نشان می‌دهد.

به‌عنوان مثال، طراحی و ترسیم یک منو این امکان را به کاربر می‌دهد تا از مکان فعلی خود در سایت مطلع شود.

گام چهارم: ایجاد قاب

از دیگر وظایف UX دیزاینر می‌توان به ایجاد وایرفریم اشاره کرد. این مرحله جزو یکی از مراحل اساسی در طراحی یک وب‌سایت یا اپلیکیشن است. در این مرحله، طراح تجربه کاربری وظیفه دارد تا ظاهر و نمای یک سایت را مشخص کند. از جمله ویژگی‌های یک وایفریم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از آنجایی که وایرفریم‌ها نشان‌دهنده نمای کلی از محصول نهایی هستند، در نتیجه، از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. در واقع قاب‌ها به‌عنوان راهنمایی برای توسعه سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • سرعت ایجاد قاب‌ها باید بسیار بالا باشد و طراح تجربه کاربری بتواند اهداف UI را به بهترین صورت منتقل کند.
  • این قاب‌ها گزینه‌ مناسبی برای تست محصول و خدمات نیستند.

گام پنجم: نمونه‌سازی اولیه

برای درک بهتر تعامل محصول و خدمات با کاربر، ساخت نمونه اولیه را پیشنهاد می‌دهیم. طراحی نمونه اولیه، این امکان را به کاربر می‌دهد تا بتواند راه‌حل‌ها موجود را به خوبی بررسی کند. در واقع قبل از ارائه یک محصول به بازار، ux دیزاینر تمام نقاط قوت و ضعف محصول را بررسی خواهد کرد. این موضوع هزینه شکست را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

گام ششم: تست محصول

آخرین مرحله از وظایف یک یو ایکس دیزاینر، تست محصول است تا بتوان مشکلات نرم‌افزار را به خوبی رفع کرد. رعایت تمامی گام‌های بالا کمک می‌کند تا شما به یک طراح تجربه کاربری حرفه‌ای و ماهر تبدیل شوید.

کارهای لازم برای تبدیل شدن به یک یو ایکس دیزاینر

برای یادگیری طراحی تجربه کاربری و تبدیل شدن به یک طراح تجربه کاربری نیاز است تا یک دید کلی نسبت به موضوع پیدا کنید. این ویژگی باعث می‌شود تا سرعت پیشرفت شما بسیار زیاد شود. برای یادگیری طراحی تجربه کاربری منابع بسیار زیادی وجود دارند. از جمله این منابع می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کتاب

اگر قصد دارید تا از صفر یادگیری تجربه کاربری را شروع کنید، خواندن کتاب را به شما پیشنهاد می‌دهیم. کتاب‌های ساده و روان در این زمینه بسیار وجود دارند و به شما کمک می‌کنند تا متوجه شوید UX دیزاینر کیست و چه وظایفی دارد.

مقالات مفید سایت‌های معتبر

خواندن مقالات معتبر سایت‌ها مانند uxdesign.cc به درک بهتر شما از این مفهوم کمک بسیار زیادی می‌کند.

ویدئوها

اگر شما هم جزو کسانی هستید که به خواندن کتاب و مقاله علاقه ندارید، دیدن ویدئو راحت‌ترین راه برای آموزش این مفهوم است.

ابزارها

برخی از ابزارها مانند ادوبی ایکس دی و فیگما به درک بهتر شما از طراحی تجربه کاربری کمک می‌کند.

طراحی تجربه کاربری

جمع‌بندی درباره UX دیزاینر کیست؟

ما در این مقاله در مورد اینکه UX دیزاینر کیست و وظایف کلی او صحبت کردیم. برای داشتن یک خروجی مناسب نیاز است تا در کنار توجه به رابط کاربری، به تجربه کاربری نیز اهمیت داده شود؛ چرا که این دو مفهوم مکمل یکدیگر هستند و می‌توانند باعث رونق کسب و کار شما شوند. بنابراین، وجود یک طراح تجربه کاربری، در کنار یک یو آی دیزاینر ضرورت دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا